Moslavina kao regija je teritorijalno-političkim ustrojem Republike Hrvatske podjeljena između tri Županije i to Zagrebačke, Bjelovarsko-bilogorske i Sisačko-moslavačke. No, unatoč takvim zakonskim rješenjima Moslavina je zadržala svoj identitet kao skup ljudi, poslova i običaja koji na određenom prostoru, koji karakterizira Moslavačka gora okružena pripadajućim rijekama i Lonjskim poljem, imaju zajedničku povijest, običaje, kulturu i okosnicu gospodarskih djelatnosti.
Upravo zbog tih zajedničkih, ali i komplemantarnih karatkteristika, Program LEADER se nametnuo kao izvrsno rješenje da zajedničku suradnju gradova i općina Moslavine dovedemo na jednu višu razinu, razinu koja sustavno promišlja ne samo o razvoju gradova i općina Moslavine već o partnerstvu javnog, civilnog i gospodarskog sektora na programima ruralnog spektra razvoja, koji je osobito značajan za ove krajeve.
„Liaison Entre Actions de Développement de l’Économie Rurale“ – LEADER je sastavni dio Europske politke ruralnog razvoja i u svojoj osnovi LEADER podrazumijeva povezivanje susjednih lokalnih zajednica u partnerstvo za ruralni razvoj (lokalna akcijska grupa – LAG) zasnovano na zajedničkim obilježjima, resursima i interesima koje će promišljati, pripremati i provoditi strategiju lokalnog razvoja. Upravo na tim temeljima osnovan je i LAG Moslavina koji unutar postojećeg teritrijalnog ustroja vidi značajnu šansu da međusobnom suradnjom dugoročno utječemo na povećanje standarda i kvalitete život svih građana Moslavine, a pogtovo onih u ruralnim dijelovima.
Dosadašnja suradnja, volja i veselje zajedničke suradnje osnivača i članova našeg LAG-a s punim pravim budi optimizam i vjeru u budućnost Moslavine koja je jednim značajnim djelom osmišljena i ovom Lokalnom razvojnom strategijom.
Inicijativu osnivanja LAG-a Moslavina potaknulo je nastojanje nekih JLS za zajedničku suradnju gradova i općina na području Moslavine, a sve to primjenom procedura EU LEADER programa za ruralni razvoj. Nakon svih potrebnih predradnji i priprema u ožujku 2012. godine osnovana je Lokalna akcijska grupa „Moslavina“ (LAG „Moslavina“).
LAG „Moslavina“ zauzima površinu od 1.765,86 km², koja se proteže preko tri županije: Zagrebačke, Bjelovarsko-bilogorske i Sisačko-moslavačke, a obuhvaća područje od 12 JLS (Čazma, Dubrava, Garešnica, Hercegovac, Ivanić-Grad, Kloštar-Ivanić, Križ, naselja grada Kutine (osim naselja Janja Lipa), Lipovljani, Popovača, Velika Ludina i Velika Trnovitica). Po službenom popisu stanovništva 2011. godine na području LAG-a živi 95.688 stanovnika, što je čak 7.164 stanovnika manje nego 2001. godine kada je na istom području popisom zabilježen broj od 102.852 stanovnika.
Cilj LAG-a „Moslavina“ jest, prvenstveno, potaknuti članove lokalne zajednice, u svakoj od općina i gradova obuhvaćenih LAG-om, na osmišljavanje aktivnosti koje doprinose razvoju tih područja, kako na gospodarskom planu, razvoju infrastrukture, očuvanju prirodne, tradicijske, kulturne i povijesne baštine tako i na unaprjeđenju društvenog i kulturnog života stanovnika Moslavine. To znači da je konačni cilj ovog LAG-a osiguravanje održivog razvoja ruralnih područja otvaranjem novih radnih mjesta u Moslavini te zadržavanjem mladih i obrazovanih ljudi na istom.
Prioritetni dugoročni ciljevi LAG-a „Moslavina“ su:
- razvoj konkurentnosti i učinkovito upravljanje razvojnim resursima
- razvoj ruralne infrastrukture te ruralnih gospodarskih i ekonomskih aktivnosti
- unapređenje društvene infrastrukture i poboljšanje kvalitete života
- zaštita i vrednovanje prirodne i kulturne baštine te očuvanje okoliša
Vizija LAG-a Moslavina
Područje očuvane kulturne i prirodne baštine, razvijenog gospodarstva temeljenog na održivom korištenju prirodnih resursa, aktivnom turizmu, i proizvodnji autohtonih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. Moslavina multikulturalna zajednica sretnih i dugovječnih stanovnika.
Slogan LAG-a
„Moslavina-potpuno iznenađenje“, što nam ukazuje na brojne karakteristike i prednosti ovoga područja, koje u sebi objedinjuju ono najkvalitetije, stvarajući preduvjete za održivi razvoj, od kojeg će koristi imati i okruženje u kojemu se nalazi.